III Edycja Bezpiecznej Szkoły – Wizyta w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Wołominie

     W dniu 28 lutego 2017 1 w ramach udziału w III edycji Bezpiecznej Szkoły wybraliśmy się do Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej w Wołominie z oddziałami IBL i ICR pod opieką Pani Sylwii Malitki i Pani Anety Kochel. Marsz nie trwał długo – po kilkunastu minutach gimnazjaliści stali już w zbiórce przed budynkiem straży. Na miejscu czekał już na  nas komendant, który przywitał nas i zaczął opowiadać o jego codziennej pracy i doświadczeniach.   Nasza wspólna dyskusja (w którą później zaangażowali się także pozostali członkowie straży pożarnej) trwała około pół godziny. Można byłoby ją podzielić na kilka części:
1. Konsekwencje ze świadomego podpalenia (wypalanie traw)
2. Przypomnienie numerów alarmowych (jak się okazuje – więcej dzieci z przedszkola wie, jak zadzwonić po pomoc, niż dorosłych ludzi)
3. Grupy pożarów (podział pożarów ze względu na materiał, tworzywo, które się pali)
4. Wymienienie przyczyn pożarów (nieumiejętne posługiwanie się ogniem, nieuwaga itp.)
5. Podręczny sprzęt gaśniczy (ku naszemu zdziwieni, nawet zwykły szpadel można wykorzystać do zgaszenia małego ognia).
    Następną częścią spotkania było obejrzenie wozu strażackiego. Strażacy zaprezentowali nam, z czego składa się pojazd, który używają podczas swoich akcji. Jak się później okazało, w wozie strażackim znajduje się zdecydowanie więcej sprzętu, niż się spodziewaliśmy. Okazało się, że w pojeździe strażaków możemy znaleźć nie tylko sprzęt gaśniczy, ale także szereg narzędzi, służących do usuwania napotkanych przeszkód (między innymi tak zwany nożyce do cięcia metalu). Poza tym obejrzeliśmy także kompletny rynsztunek strażaka, składający się między innymi z hełmu i kombinezonu Mieliśmy duże szczęście, ponieważ strażak zgodził się aby wyjątkowo pokazać nam miejsce, gdzie śpi, je i gdzie prowadzone są spotkania oraz świetlicę i kuchnię. Niestety wszystko, co dobre szybko mija. Nasza wycieczka zbliżała się ku końcowi, więc zrobiliśmy sobie kilka wspólnych fotek. Kto chciał, mógł na koniec ubrać się jak strażak i założyć hełm.
     Podziękowaliśmy gospodarzowi za wizytę i skierowaliśmy w drogę powrotną do naszej szkoły. Nasza wizyta w straży skończyła się krótkim podsumowaniem – więcej wiemy na temat ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażaka.