“Irena Sendlerowa – Wszystko za życia” Spektakl

     W dniu 15 lutego 2019 r. 50 uczniów naszej szkoły pod opieką p. Cezarego Stefańskiego, p. Piotra Dębniaka i p. Łukasza Kacperka, wybrało się do Domu Kultury „Świt”  na Warszawskim Targówku na wzruszający oraz bardzo emocjonalny spektakl teatralny pt. „Irena Sendlerowa – wszystko za życia”. Opowiadał on o działalności Ireny Sedlerowej –  kobiety, która ocaliła życie ponad 2500 dzieci, organizując ewakuację z żydowskich rodzin z terenu getta warszawskiego. Od początku II wojny światowej zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. Po wojnie pracowała w opiece społecznej. Przez długie lata jej działalność podczas  okupacji  była nieznana.
     Spektakl w wykonaniu uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Warszawie nasi uczniowie oglądali z zaciekawieniem. Wychodząc z sali teatralnej na twarzach części naszych uczniów było widać wzruszenie oraz emocje, które towarzyszyły występowi. Uczniowie zadawali dużo pytań na temat spektaklu i chcieli poznać historię życia głównej bohaterki. Po powrocie do szkoły, nauczyciele na lekcjach przybliżyli uczniom postać Ireny Sendlerowej – co pozwoliło jeszcze lepiej poznać główną bohaterkę oraz zrozumieć, jak wiele zrobiła w tamtym trudnym okresie dla Żydów, którzy przebywali w gettcie warszawskim.
     Głównym celem wycieczki było przybliżenie uczniom naszej szkoły historii kobiety, która aby ratować innych narażała własną wolność i życie. Również istotne było pokazanie z innej perspektywy, niż lekcja historii w szkole, okrucieństwa II wojny światowej. Ale również determinacji kobiety, która poświęciła swoje życie, aby pomagać drugiemu człowiekowi.