Wycieczka do Modlina i Palmir

     2 czerwca 2014 roku uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum pod opieką wychowawców wzięli udział w autokarowej wycieczce do Modlina i Palmir.

     Mieliśmy okazję zwiedzić niektóre fragmenty Twierdzy Modlin, która składa się z cytadeli położonej na prawym brzegu Narwi, umocnionych przedmości: kazuńskiego i nowodworskiego oraz z dwóch pierścieni fortów. Jest jedną z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Stanowi wielokrotnie rozbudowywany zespół umocnień i zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Twierdza była czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku.

     Następnie udaliśmy się na cmentarz garnizonowy w Twierdzy Modlin założony około 1915 roku po walkach o twierdzę w czasie I wojny światowej, które pociągnęły za sobą niewiadome straty wśród wojsk oblężniczych.

Z Modlina wyruszyliśmy do Palmir, gdzie znajduje się cmentarzmauzoleum Palmiry – miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w okresie od 1939-1943. Na tym cmentarzu rozpoczyna się i kończy ścieżka dydaktyczna Kampinoskiego Parku Narodowego „Wokół Palmir.”

     Po obejrzeniu cmentarza udaliśmy się w drogę powrotną do Wołomina.